TEXTY
ÚDOLÍ PROKLETÍ
námět na televizní dokument 52 min.
název pořadu: ÚDOLÍ PROKLETÍ aneb JÁCHYMOV - PŘÍBĚHY A PARADOXY POLOZAPOMENUTÉHO MĚSTEČKA
koproducenti: Česká televize - MDR (SRN) - MA.JA.DE Filmproduktions GmbH (SRN)
(nerealizováno)
© Vladimír Vojíř 2001
Minulost není nikdy mrtvá, minulost není dokonce ani minulá
(William Faulkner)
I. PROLOG
Jáchymov jsem poprvé a zcela náhodně navštívil na konci svého dětství. Prožil jsem tam svoji první, platonickou lásku. Kromě toho mne Jáchymov tehdy zaujal i svojí zvláštní polohou - vyrovnané řady hornických a měšťanských domů, kaskádovitě kopírujících strmé stráně úbočí Krušných hor, jejichž pravidelné linie se sbíhaly k jakémusi iracionálnímu, magickému průsečíku - špičce kostelní věže chrámu sv. Jáchyma…
Jinak jsem o tomto městečku tehdy nevěděl nic. Proč jsem si ale od té doby zvolil pseudonym Jáchym? Proč je pro mne - ateistu s mírnou tendencí k pravoslaví (v časech zlých) a melancholika a přesvědčeného dialektického materialistu levicově zaměřeného (v časech dobrých) každá další návštěva Jáchymova téměř posvátná? Nevím, nevím to už více než 30 let!
Rád bych nějak tomuto svému milovanému městečku pomohl. Jak ale mohu jinak než snad tímto filmem. Když nevím, co je vlastně pro Jáchymov a jeho současné obyvatele obecně dobře a co špatně. Když zde vše je a vždy bylo tak plné kontrastů a protikladů…
Jáchymov ale zcela objektivně výrazně a opakovaně zasáhl do světové historie a jeho osudy tak ovlivnily i osudy nás všech. Proto snad bude dobře, když se alespoň toto bude ve světě vědět. A potom, o dalších osudech Jáchymova, tohoto slavného i prokletého města nechť už rozhodují jiní, moudřejší…
II. POPIS PROJEKTU
Jáchymov - malé hornické a lázeňské městečko ležící v strmých stráních Krušných hor v západní části České republiky u hranic s Německem.
Bohatá a velmi pohnutá historie Jáchymova je plná protikladů a kontrastů. Od vzniku města v 16.stol. do současnosti zahrnuje opakovaně jak vzestupy, rozkvět, bohatství a slávu, tak i období úpadku, tragédií a prokletí.
V historii města, kde se postupně nahromadila celá řada podivuhodných paradoxů, najdeme celou řadu zajímavých legend, mýtů a příběhů. Jáchymov - toto neuvěřitelné panoptikem nejrůznějších rarit a kuriozit je ale spojen i s celou řadou unikátů evropského a světového významu.
Historicko-sociální televizní dokumentární film by měl divácky atraktivní formou přiblížit paradoxní osudy tohoto polozapomenutého místa, jež ale několikrát výrazně zasáhlo do celosvětové historie. Jáchymov je totiž kolébkou atomového věku, a to se všemi pozitivními ale i negativními vlivy na osudy celého lidstva.
III. HISTORIE JÁCHYMOVA
založení města 1516
IV. Jáchymov - světové a evropské unikáty, rekordy a prvenství
Jáchymov je počátkem 16.stol. po Praze největším městem v Čechách (20 000 obyvatel)
konstrukce sítě stříbrných štol v 16.stol. (evropský unikát)
architektonické památky - zachovalé havířské domy z 16.stol. - (světový unikát)
Georg Agrciola, významný učenec působící v Jáchymově v 16.stol., považovaný za „otce mineralogie“, jeho dílo „Dvanáct knih o hornictví“ je až do konce 19.stol. považováno za jedinou encyklopedii tohoto druhu na světě.
špičkoví důlní specialisté z Jáchymova odcházejí do evropských měst stavět katakomby (16 - 17 stol.)
sémantický původ slova „dolar“ pochází z Čech - z Jáchymova (Joachimsthaler - Thaler - Tolar - Dolar)
v Jáchymově je v r. 1716 z nařízení císaře Karla VI. zřízena první Báňská škola ve střední Evropě,
v 19.stol. byl v Jáchymově horníky objeven tajuplný černý minerál, nazvaný jáchymovským smolincem - přinášel horníkům smůlu. Později podle nově objevené planety - stejně tajuplné - byl minerál pojmenován Uranem. Továrna na výrobu uranových barev - staly se žádaným exportním artiklem na celém světě.
opakovaný pobyt Karla Maye v Jáchymově, léčil si zde revmatické prsty, aby mohl psát své romány z Divokého Západu, příběh s jeho přestěhováním
v r.1898 objev světového významu: Marie Curie-Sklodowská s manželem Pierre Curie v Paříži objevili a izolovali z jáchymovského smolince prvek, který vyvolává radioaktivitu - pojmenovaný Rádium. Za tento objev dostali v r.1903 Nobelovu cenu. Marie Curie-Sklodowská navštívila Jáchymov v r.1925 v doprovodu čs.radiologa akademika Františka Běhounka.
počátek 20.stol. - díky jedinečnému objevu manželů Curieových je pozornost celého světa opět soustředěna na Jáchymov - fyzikové Dr.Mache a Dr.Meyer prokázali v r.1905 vysoký obsah radioaktivního plynu radonu v jáchymovských důlních vodách.
první radonové lázně na světě - od r. 1906, (nemoci pohybového aparátu, periferního nervového systému a metabolické choroby, dna), světově unikátní radioaktivní lázně, nejstarší lázeňský komplex „Rádium Palace“, dokončen 1912, ve své době patřil k nejlepším v celé Evropě. Léčilo se zde proto „horních 10 000“ - nejvýznamnějších osobností politického, kulturního a obchodního života v Evropě 20-tých let. V r. 19.. byla provedena nákladná rekonstrukce tohoto komplexu (velkolepé interiéry, zimní zahrada, slavní hosté, prominentní světová klientela - arabští šejci apod., nejstarší pacient z USA 103 let., - viz seznam), jiný typ pacientů než např. v Karl.Varech, zde vážně nemocní, touha se uzdravit, pacienti moc nechodí, lázně proto nejsou tolik koncipovány na společenský život.
v r.1907 byla v Jáchymově postavena továrna na výrobu rádia - největší producent rádia na celém světě až do počátku 2.svět.války.
v r.1938 po obsazení Sudet Němci byla jáchymovská uranová ruda dodávána do Německa. V Berlíně sloužila jako materiál pro štěpení a palivo pro tzv. „uranový stroj“ - prototyp prvního atomového reaktoru na světě.
v r.1938 se v Institutu císaře Wilhelma v Berlíně podařilo z jáchymovské uranové rudy prof.Otto Hahnovi rozštěpit do té doby nedělitelné atomové jádro.
po svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki si Stalin uvědomil ničivou sílu nové zbraně. Již tři týdny poté je na jeho příkaz Jáchymov obsazen, a to přesto, že ležel na západ od demarkační linie, oddělující sovětská a spojenecká vojska. Jáchymovské tři rádiové doly představovaly prakticky jediný zdroj uranu v sovětské sféře vlivu, nezbytný pro urychlení vývoje a výrobu sovětské atomové bomby (první v r.1947 u Semipalatinska) a tedy i dosažení vojensko-strategické rovnováhy během studené války.
v r.194. Stalinův záměr poslat do Jáchymova 50 000 ukrajinských horníků s rodinami z důvodu dalšího zvyšování těžby uranu, Benešova/Gottwaldova vláda se naštěstí ubránila.
dle ekonomické analýzy z r.1968 by Československo - po započítání tržní ceny uranu na světových trzích - bylo nejbohatší zemí na světě dle HDP na počet obyvatel.
délka štol a chodeb pod Jáchymovem a okolím dosahuje neuvěřitelných cca 1 000 km.
od r.1990 pokusné a štědře dotované odradonování domů v Jáchymově - světová rarita, radioaktivní plyn radon vyvětrává z cihelného pojiva, konflikt zájmů: dostat dotaci, ale zároveň nevystrašit lázeňské hosty, studie o vlivu radonu nejednoznačné, paradoxy: nejstarší obyvatelka Jáchymova žila v domě s vysokou koncentrací, řada lidí naopak zemřela po prudké změně prostředí - u moře. Český přístup, před oficiálním měřením si byt zamořili přinesenou radioaktivní smolkou - dostali vyšší dotaci.
nejbohatší naleziště minerálů na světě (na ploše několika km2 se nachází 230 různých nerostů) - světový unikát - Guinessova kniha rekordů.
V. Jáchymov a tragédie
požár města v 187.
„Jáchymovské peklo“ , v 50 tých letech zapovězené město
každoroční sraz politických vězňů z jáchymovských pracovních táborů
tragická smrt studenta - sběratele materiálů po závalu štoly v r.1983.
tragédie učitele z Ostrova n/Ohří v r.1987, dodnes leží v závalu, na jediný možný způsob záchrany - hloubkový vrt nebyly peníze, další dvěma se podařilo utéct
VI. Jáchymov - mýty a legendy
legenda - v 16.století postavili v Jáchymově hrad, což při tehdy již dosažené technické úrovni palných zbraní byl z vojenského hlediska nesmysl, hrad vydržel pouhé 3 roky
hornické závody v pití v Jáchymově v 16.stol. - průvodní jev „fenomén Klondike“
příběh hlavy hraběte Jáchyma Šlika, 1624 popraven na Staroměstském náměstí v Praze. Vdova hlavu svého chotě vykoupila a uložila v kapličce sv. Anny v Jáchymově. Později hlava uložena v rodinné hrobce Šliků v . Odtud lebka před dvěma lety záhadně zmizela. V jedné z jáchymovských štol se údajně nalezla kostra těla hraběte Šlika.
hledání pokladů v jáchymovském podzemí - majetek rodiny Šliků po Bílé hoře, nebylo co zkonfiskovat, vznik mýtu, že tento majetek je uložen v sudech v některé ze štol pod Jáchymovem, jeden se již podařilo objevit
VII. Jáchymov a další zajímavosti
městský rybník založen 1552 jako zdroj vody pro pohon strojů v dolech. 1593 protržení hráze, velké škody ve městě. V 30. letech zde bylo zřízeno městské koupaliště s idylickou lesní restaurací. Při povodni v r.1981 došlo k druhému protržení hráze rybníka. Živelná pohroma v horní části Jáchymova. Hráz již nebyla nikdy obnovena. Kdysi letní idylická restaurace slouží jako jedno z center prostituce, vyhledávané zákazníky z Německa pro svoji nenápadnost a odlehlost
chrám sv.Jáchyma, původně evangelický, vyhořel 187., unikátní oltář Cranacha
knihkupec z Jáchymova vystavil ve výloze tři knihy: „Chtěl bych žít“, „Daleko od Moskvy“ a „Ve stínu mrakodrapů“ - výsledek 6 let vězení
Jáchymov jako český „Bermudský trojúhelník“. V r.198. došlo v centru města k propadnutí celé benzínové pumpy včetně nádrží do hloubky 70m. Jen náhodou nepřišel o život čerpadlář, který si odskočil koupit cigarety. Jindy se do štoly propadlo vrtné zařízení při hloubení studně
VIII. Jáchymov a paradoxy
romskou menšinu v řadě měst vystěhovali do holobytů na okraji, v Jáchymově žijí v samém centru města, v historických unikátních, ale mnohdy zcela zdevastovaných budovách - např. v budově bývalého proboštství, jež patří městu a je na prodej za symbolickou 1Kč.- (i s Cikány)
ideologické a náboženské antagonizmy
nejúspěšnější politickou stranou při posledních volbách byli v Jáchymově republikáni
Jáchymov má přiznaný statut lázní a přesto toto unikátní město s výjimečnou historií nezadržitelně chátrá
IX. Jáchymov a národnostní menšiny
zcela specifická skladba obyvatel v Jáchymově, jedna z příčin úpadku města
silná vietnamská menšina - druhá generace se již postupně integruje, snaží se zde najít budoucnost, vietnamské a české děti se kamarádí
silná a problematická rómská menšina, specifikum unikátního soužití vietnamské a romské menšiny na „malé ploše“ Jáchymova
rusko - vietnamské mafie
X. Jáchymov a specifické česko-německé vztahy
evangelicko-protestantský živel ze Saska, postupně v Jáchymově akceptován
v Jáchymově působí v 16.stol. luteránský kazatel, kronikář Johannes.Mathesius, žák Martina Luthera, s nímž si dopisoval. V Jáchymově je Mathesius vůdčí duchovní osobností, uznávanou i v Německu, jeho nejvýznamnějším dílem je sbírka pokrokových kázání „Sarepta“.
první exodus (pobělohorský) - katolizace, luteráni za třicetileté války opouštějí Jáchymov, mnozí se usídlili v Johan-Georgen Stadtu, potomci původních obyvatel Jáchymova tam žijí dodnes.
druhý exodus - poválečný odsun Němců z Jáchymova, nebyl absolutní, protože němečtí důlní specialisté byli nepostradatelní, dostali nakonec výjimku - ideologie ustoupila pragmatizmu. V dolech rovněž pracovali němečtí váleční zajatci, k nim se přidali čeští kriminálníci a později i političtí.
silný nostalgický vztah k Jáchymovu u části vysídlených Němců, pořádají sbírky na obnovu města
stále živá čs.-německá otázka, u části populace přežívá iracionální strach z Němců
XI. Jáchymov - další kuriozity a zajímavosti
v Jáchymově si koupil dům Petr Vok z Rožmberka
Jáchymov zmiňován v korespondenci A. Einsteina a D. Roosewelta
působení čs. radiologa prof. Františka Běhounka, účastníka Nobileho výpravy vzducholodí ITALIA k severnímu pólu
testování trolejbusů v prudkém stoupání
zbytky zaniklého nádraží a železniční tratě do Jáchymova (do r.1961)
nejkratší železniční tunel v Československu
XII. Významné osobnosti v Jáchymově
Ferdinand I.
Georg Agricola
Johannes Mathesius
Karel May (německý spisovatel) -
Johan Wolfgang Goethe (německý básník) - 1785
Marie Curie-Sklodowská (nositelka Nobelových cen za fyziku a chemii, první profesorka na francouzské Sorboně) - 1925
Dr.Edvard Beneš (československý prezident) - 1947
Václav Havel (prezident České republiky) -199
XIII. Jáchymov dnes
Jáchymov na první pohled víkendového rekreanta okouzlí, ale trvalý život v něm je strastiplný (nemá dětské hřiště, jediná tělocvična plesnivá, není kde se sejít, velmi špatné zásobování zato bezpočet vietnamských obchůdků a stánků s cigaretami a alkoholem) unikátní, ale dosud neroztříděný archiv, latinská knihovna - kancionály mnoho obyvatel vnímá „prokletí města“, symptom silného iracionálního pocitu „odmítnutí“ u části lidí žijících v Jáchymově a touha Jáchymov opustit hornický skanzen budovaný od r.1996 spolkem Barbora Jáchymov, snaha veřejnosti zpřístupnit 120m dlouhou středověkou stříbrnou štolu. ráj sexu v Jáchymově, koncentrace dosahuje hodnoty 7bordelů/2km, prosperita díky silné klientele ze Saska. Prostitutky v průměru velice šeredné, ale velice úspěšné. Proto později i Romové začali pást své dcery a manželky.
XIV. Návrh na ÚČINKUJÍCÍ
František Krásenský, jáchymovský farář, pobyt v pracovním táboře, sportovně založený, vnímá prokletí města
Jiří Frankovič, bývalý místostarosta Jáchymova, intelektuál, opravář chrámových varhan, jeho maminka vězněna jako údajná vyzvědačka Vatikánu
Ing. arch. Martin Pinc - pražský architekt, s celou rodinou (9 dětí) se přestěhoval do Jáchymova v r. 198., touha opustit Prahu, počáteční euforie postupně vyprchala
Jindřich Loukota, vedoucí dolu Svornost
Mgr. Oldřich Ježek, kronikář města
RNDr. Jan Hloušek, odborník na hornictví a důlní díla, přímý svědek tragédie při níž byl navždy zavalen učitel z Ostrova n/Ohří
Josef Korbel (otec Borise Korbela), šéf čs. Armády spásy, vězněn v Jáchymově, autor knihy „V nepřátelském táboře“
prostitutky
vietnamská rodina z Jáchymova
rómská rodina z Jáchymova
vysídlený Němec
politický vězeň
prominentní zahraniční lázeňský pacient
AUDIOVIZUÁLNÍ PŘÍSTUP
REALIZAČNÍ EXPLIKACE
Praha, Žichovice, srpen 2001
© Vladimír Vojíř 2001