Mgr.  VLADIMÍR  VOJÍŘ                 

FOTOGRAFIE     FOTOARCHIV     VÝSTAVY     PŘEDNÁŠKY     PUBLIKACE     CV

TEXTY      HUDBA      KAMERA      ZÁHADY ARKTIDY      NABÍDKA      KONTAKT

TEXTY

ÚDOLÍ PROKLETÍ

námět na televizní dokument 52 min.

název pořadu: ÚDOLÍ PROKLETÍ aneb JÁCHYMOV - PŘÍBĚHY A PARADOXY POLOZAPOMENUTÉHO MĚSTEČKA

koproducenti: Česká televize - MDR (SRN) - MA.JA.DE Filmproduktions GmbH (SRN)

(nerealizováno)

© Vladimír Vojíř 2001


Minulost není nikdy mrtvá, minulost není dokonce ani minulá

(William Faulkner)

 

I. PROLOG

Jáchymov jsem poprvé a zcela náhodně navštívil na konci svého dětství. Prožil jsem tam svoji první, platonickou lásku. Kromě toho mne Jáchymov tehdy zaujal i svojí zvláštní polohou - vyrovnané řady hornických a měšťanských domů, kaskádovitě kopírujících strmé stráně úbočí Krušných hor, jejichž pravidelné linie se sbíhaly k jakémusi iracionálnímu, magickému průsečíku - špičce kostelní věže chrámu sv. Jáchyma…

Jinak jsem o tomto městečku tehdy nevěděl nic. Proč jsem si ale od té doby zvolil pseudonym Jáchym?  Proč je pro mne - ateistu s mírnou tendencí k pravoslaví (v časech zlých) a melancholika a přesvědčeného dialektického materialistu levicově zaměřeného (v časech dobrých) každá další návštěva Jáchymova  téměř posvátná? Nevím, nevím to už více než 30 let!

Rád bych nějak tomuto svému milovanému městečku pomohl. Jak ale mohu jinak než snad tímto filmem. Když nevím, co je vlastně pro Jáchymov a jeho současné obyvatele obecně dobře a co špatně. Když zde vše je a vždy bylo tak plné kontrastů a protikladů…

Jáchymov ale zcela objektivně výrazně a opakovaně zasáhl do světové historie a jeho osudy tak ovlivnily i osudy nás všech.  Proto snad bude dobře, když se alespoň toto bude ve světě vědět. A potom, o dalších osudech Jáchymova, tohoto slavného i prokletého města nechť už rozhodují jiní, moudřejší…

 

II. POPIS PROJEKTU

Jáchymov - malé hornické a lázeňské městečko ležící v strmých stráních Krušných hor v západní části České republiky u hranic s Německem.

Bohatá a velmi pohnutá historie Jáchymova je plná protikladů a kontrastů. Od vzniku města v 16.stol. do současnosti zahrnuje opakovaně jak vzestupy, rozkvět, bohatství a slávu, tak i období úpadku, tragédií a prokletí.

V historii města, kde  se postupně nahromadila celá řada podivuhodných paradoxů, najdeme celou řadu zajímavých legend, mýtů a příběhů. Jáchymov - toto neuvěřitelné panoptikem nejrůznějších rarit a kuriozit je ale spojen i s celou řadou unikátů evropského a světového významu.

Historicko-sociální televizní dokumentární film by měl divácky atraktivní formou přiblížit paradoxní osudy tohoto polozapomenutého místa, jež ale několikrát výrazně zasáhlo do celosvětové historie. Jáchymov je totiž kolébkou atomového věku, a to se všemi pozitivními ale i negativními vlivy na osudy celého lidstva.

 

III. HISTORIE JÁCHYMOVA

IV. Jáchymov - světové a evropské unikáty, rekordy a prvenství

V. Jáchymov a tragédie

VI. Jáchymov - mýty a legendy

VII. Jáchymov a další zajímavosti

VIII. Jáchymov a paradoxy

IX. Jáchymov a národnostní menšiny

X. Jáchymov a specifické česko-německé vztahy

XI. Jáchymov - další kuriozity a zajímavosti

XII. Významné osobnosti v Jáchymově

XIII. Jáchymov dnes

XIV. Návrh na ÚČINKUJÍCÍ

AUDIOVIZUÁLNÍ PŘÍSTUP

REALIZAČNÍ EXPLIKACE

OBRAZOVÉ PŘÍLOHY

 

Praha, Žichovice, srpen 2001

© Vladimír Vojíř 2001

 

www.vova.cz