Mgr.  VLADIMÍR  VOJÍŘ                 

FOTOGRAFIE     FOTOARCHIV     VÝSTAVY     PŘEDNÁŠKY     PUBLIKACE     CV

TEXTY      HUDBA      KAMERA      ZÁHADY ARKTIDY      NABÍDKA      KONTAKT

 

VÝSTAVY

DALEKÝ SEVER

PRAHA - Vysoká škola cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství a Severská společnost

 22. 1. - 28. 2. 2003

 

 

foto: ©Marcela Amblerová 2003

Jaroslav Tejkal (předseda Severské společnosti),

Ladislav Řezníček( historik) a ing. Michael Stanovský (šéfredaktor Severských listů)

foto: ©Marcela Amblerová 2003

Jana Jakšová (předsedkyně Klubu islandských fanatiků a ing. Michael Stanovský

foto: ©Marcela Amblerová 2003

z výstavy

foto: ©Marcela Amblerová 2003

ing. Miroslav Jakeš (známý polárník, první Čech na severním pólu)

 

Výstava Severské společnosti

Daleký Sever

 

22. ledna 2003 se v prostorách Vysoké školy cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství v Praze konala vernisáž výstavy fotografií člena Severské společnosti Vladimíra Vojíře „Daleký Sever“. Na zahájení se sešlo několik desítek členů Severské společnosti, mezi nimi i několik vzácných hostů, například známý polárník Miroslav Jakeš nebo historik a známý příznivec Severské společnosti Ladislav Řezníček.

Vladimír Vojíř vystavoval své poetické fotografie již poněkolikáté. Tentokrát však konečně sáhl do nepřeberného archivu - a tak se veřejnost mohla seznámit i s fotografiemi, které ještě veřejně vystavovány nebyly. A nešlo jen o fotografie ze Severu, ale i z Litvy a Polska.

Fotografie Vladimíra Vojíře jsou trochu jiné, než ty, které můžete běžně vidět. Neoslní vás úžasnými záběry na norské fjordy, nejsou plné slunce a modré oblohy jako propagační obrázky cestovních kanceláří. Osloví vás však svojí poetikou, svojí melancholií a zasněností lofotských skal, drsnou krásou islandských či špicberských plání nebo přímo černobílou grafikou ušpiněných ledovcových splazů. Jsou to fotografie „s duší“, jak je nazvala Marcela Amblerová, která na výstavě pronesla úvodní slovo místo nemocného autora. Řadu fotografií Vladimíra Vojíře si můžete prohlédnout i na našich stránkách.

Vladimír Vojíř za své fotografie získal již několik ocenění na různých výstavách. Sever je pro něho již asi osudem. Navštívil jej několikrát, dostal se až na nejsevernější norské území, na Špicberky. Na Severu nejen fotografoval, ale natočil tam i televizní film Mælström melancholie pro cyklus České televize EGO, posbíral řadu materiálů pro připravovaný televizní seriál Příběhy a záhady Arktidy. Některé z těchto příběhů vyšly i v časopise Koktejl a můžete se s nimi seznámit i na stránkách Severských listů.

Výstava trvá do 28. února 2003

 

Text Michael Stanovský

Foto Marcela Amblerová

16. února 2003

 

 

www.vova.cz