Mgr.  VLADIMÍR  VOJÍŘ                 

FOTOGRAFIE     FOTOARCHIV     VÝSTAVY     PŘEDNÁŠKY     PUBLIKACE     CV

TEXTY      HUDBA      KAMERA      ZÁHADY ARKTIDY      NABÍDKA      KONTAKT

VÝSTAVY

MELANCHOLIE DALEKÉHO SEVERU

OLOMOUC - Galerie Podkova

5. - 30. 1. 2004

 

 

OLOMOUCKÝ DEN, 5. 1. 2004

OLOMOUCKÝ KRAJ, čís. 1. leden 2004

rubrika: Kultura

Barevná poezie

severské provenience

(Olomouc) První výstava otevřená v Olomouci roku 2004, nese název Melancholie dalekého severu. Je instalována v galerii Podkova a jejím tvůrcem je na Moravě dosud neznámý fotograf  Vladimír Vojíř.

Vernisáži v pondělí 5. ledna předcházela rychlá a dokonalá instalace, jejíž kvalitě napomohla paní Iva Přidalová z Olomouce, účastnice cesty za polární kruh, na níž Vladimír Vojíř pořídil mnoho vystavených snímků.

Samotná vernisáž pak byla ze strany fotografa osobitým vyznáním lásky k severu, ze strany hojných návštěvníků vzdáním holdu umělci, o jehož inklinaci ke kráse promlouval každý vystavený snímek. Přítomní ocenili kultivovaný a přitom zcela prostý a srozumitelný projev, jímž autor uvedl svou výstavu.

V Podkově se nachází 70 unikátních snímků, pořízených klasickými objektivy a metodami. Je na nich zachyceno Norsko, Island, Špicberky a Lofoty. Uměleckou metodou fotografa je volba: vidí-li v objektivu "obraz", který by si rád pověsil do bytu, spoušť zmáčkne, není-li nadšen, zmáčknutí odloží. Výsledek? Snímky jsou přitažlivé, sugestivní a diváka si podmaňující. Vladimír Vojíř patří mezi lidi, kteří hledají na světě i v životě krásu. Uvědomí-li si návštěvník výstavy, kolik fotografů činí s objektivem pravý opak, fandovství se nevyhne.

Životní osudy byly umělci nakloněny. Logiku světa nastudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, sdělovat poznané jiným na Fakultě žurnalistiky téže alma mater. Profesionální přístupy vybrousil jako manažer koprodukcí v České televizi.

Je dobré, že šanci poznat Vladimíra Vojíře a jeho dílo dostává i Olomouc. Výstava bude otevřena do 30. ledna.

Bohumír Kolář

 

vernisáž 5. 1. 2004

autor a ing. Vladimír Bernard, ředitel

galerie

 

PRÁVO, 14. 1. 2004

MF DNES (leden 2004)

 

www.vova.cz